Wykładziny linoleum
Linoleum jest to materiał, który mimo upływu czasu jest jednym z najlepszych rozwiązań podłogowych wśród wykładzin elastycznych. Niestety wiele osób linoleum myli z innymi rodzajami wykładzin elastycznych, w tym przede wszystkim z wykładzinami PCW. Jedyne co linoleum łączy z PCW to ich funkcja, natomiast skład, proces produkcyjny i instalacyjny jest odmienny w porównaniu z pozostałymi wykładzinami elastycznymi.
Przede wszystkim w procesie produkcyjnym PCW produkowana jest w procesie chemicznym, natomiast linoleum - w procesie mechanicznym. Dodatkowo podczas produkcji wykładziny (co jest ważne z ekologicznego punktu widzenia) wykorzystuje się wszystkie odpady technologiczne jako surowiec wtórny.
Linoleum produkowane jest wyłącznie z surowców naturalnych:
• olej lniany - główne spoiwo wykładziny,
• żywice naturalne - nadają wykładzinie elastyczność,
• mączka drzewna - wypełniacz odpowiedzialny poza absorpcję barwników,
• mączka korkowa - nadaje wykładzinie miękkość, izoluje termicznie i akustycznie,
• wapień - wzmacnia i wygładza materiał,
• barwniki - nadają wykładzinie naturalne kolory,
• tkanina jutowa - pełni rolę podkładu.
Linoleum podlega pełnemu biologicznemu rozpadowi. W przeciwieństwie do sztucznego PCW jest to produkt w pełni biodegradowalny, a jego utylizacja nie niesie ze sobą wysokich kosztów. Linoleum jest produktem o neutralnej emisji CO2. Tradycyjna receptura nie dopuszcza stosowania plastycydów, chloru ani metali ciężkich. DLW Linoleum zostało nagrodzone wieloma odznaczeniami w zakresie ochrony środowiska: Blue Angel, Swan Label, Environment Certificate, BRE Global Limited, LEED
Homogeniczna struktura linoleum pozwala na eksploatację przez co najmniej kilkanaście lat, co w konsekwencji decyduje o finalnej efektywności kosztowej. Ze względu na swoją budowę Linoleum daje możliwość powierzchniowej renowacji. Ewentualne uszkodzenia mechaniczne bądź zaplamienia można łatwo usunąć polerując powierzchnię wykładziny.