Specjaliści od wykładzin bez szkół

29.08.2011
Autor: Tomasz Urbański Kategoria: Blog

Skąd się biorą ludzie, którzy są doskonałymi specjalistami od układania wykładzin?
Nie mam tu na myśli kogoś, kto używa miarki i noża, żeby położyć płat wykładziny dywanowej docięty wcześniej w sklepie. Chodzi mi o profesjonalistów, którzy wiedzą jak prawidłowo przygotować posadzkę, odpowiednio dociąć i przykleić wykładzinę tak, żeby nie było widać łączeń, zgrzać wykładzinę PCW na gorąco, wywinąć estetycznie na ścianie cokół z tej wykładziny, zreperować nietypowe podłoże i wiele kilkadziesiąt innych czynności, które mają duży wpływ na wygląd i bezpieczeństwo podłogi w biurach i różnego rodzaju instytucjach. 

 

Tacy ludzie nie kształcą się w szkołach zawodowych. Oni uczą się tego w pracy, w dobrych firmach, które stwarzają im do tego warunki. Ile czasu trwa taka nauka?
Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że aby pracownik był w 100% samodzielnym specjalistą musi uczyć się od 2 do 4 lat w zależności od zdolności. Jest to w większości praca polegająca na wykształceniu pewnych nawyków manualnych i nie można tego nabyć w jeden miesiąc.
W naszej firmie w 2007 roku temu wprowadziliśmy system stanowisk opartych na osiąganiu określonych kompetencji zawodowych. Tych stopni jest 5 i zdobycie każdego stopnia wiąże się z opanowaniem kilku lub kilkudziesięciu umiejętności związanych z wykonaniem posadzki z wykładziny. Poza tym pracownik na danym stanowisku musi znać regulaminy obowiązujące przy samodzielnym prowadzeniu prac oraz musi znać podstawowe zasady komunikowania się z klientami, również w trudnych sytuacjach. To wszystko sprawdza się podczas egzaminu praktycznego oraz teoretycznego. Pomyślne zdanie egzaminu wiąże się z atrakcyjniejszymi warunkami pracy oraz wyższym wynagrodzeniem.

Niedawno naszła mnie refleksja, że to właśnie firmy, czyli rynek komercyjny zastępuje upadające dziś szkoły zawodowe.

Tomasz Urbański

Tomasz Urbański

Od 1995 roku dużą część mojego życia wypełnia Coniveo Jestem prezesem firmy. Moja praca polega nie tylko na dbaniu o biznes, ale także o rozwój prawie 30-osobowego zespołu fantastycznych ludzi. Z wykształcenia jestem psychologiem. Interesują mnie nowoczesne technologie i mam nadzieję, że blog Coniveo będzie wyrazem tej pasji. Zobacz wszystkie wpisy
Dlaczego warto?
  • bezpłatna konsultacja
  • markowe wykładziny
  • profesjonalny montaż
  • specjalistyczne akcesoria
  • doskonały serwis
Zespół Coniveo