SDN – Solution Dyed Nylon

09.05.2013
Autor: Jarosław Michalak Kategoria: Blog

SD – dwie litery na karcie technicznej występujące przy materiale, z którego wykonane jest runo wykładziny. Przepraszam, a czy to ważny parametr użytkowy wykładziny?

Gdy zaczynałem pracę w branży wykładzin podłogowych (a jak tylko ją zacząłem, to dokładne oglądanie wykładzin, jakie były zainstalowane we wszelakich instytucjach, które odwiedzałem, stało się moim nałogiem i zmorą) zastanawiałem się, jak to jest, że jedne wykładziny wyglądają po latach jakby były niedawno zainstalowane, a inne po tym samym okresie użytkowania, są wyraźnie wytarte.

SD - Solution Dyed – czyli barwiony w masie - włókno z którego wykonane są wykładziny, jest w całej swojej objętości tego samego koloru. Technicznie (w dużym uproszczeniu) wygląda to tak, że do zbiornika, w którym znajdują się płynne jeszcze włókna, dodawany jest kolor i dopiero, gdy masa nabiera oczekiwanej barwy, wytwarza się z niej włókna, z których następnie tkana jest wykładzina.

Brak tych literek oznacza, że kolor, który posiada wykładzina, został naniesiony na włókna (zostały one pomalowane) już po ich wytworzeniu. Oznacza to, że kolor znajduje się tylko na wierzchniej warstwie materiału, a nie w całej jego objętości.

Pomijając (dla uproszczenia) inne parametry użytkowe wykładziny obiektowej dywanowej, zastanówmy się, czy te dwie literki mają duże znaczenie?

Wykładzina podczas użytkowania wyciera się jak każdy materiał. Wierzchnia warstwa z czasem ulega wytarciu i wtedy okazuje się, czy wykładzina była Solution Dyed czy nie. Ponieważ po starciu wierzchniej warstwy, wyraźnie zauważymy czy materiał utracił kolor czy nie. Wykładzina barwiona w masie powinna wyglądać dużo lepiej niż wykładzina barwiona standardowo. Nie powinno być na niej widać jaśniejszych, wydeptanych ścieżek w miejscu najczęstszego korzystania, na tak zwanych ‘ciągach komunikacyjnych’.  Można to zaobserwować np. na wykładzinie w płytkach Mobilo z kolekcji firmy Workstep, która jest barwiona w masie i nie tworzą się na niej tzw. ścieżki komunikacyjne.

Jarosław Michalak

Jarosław Michalak

W Coniveo pracuję od 2003 roku. Obecnie jestem dyrektorem działu techniczno-handlowego. Na co dzień uważnie słucham naszych klientów i doradzam im najkorzystniejsze rozwiązania. Odpowiadam m.in. za koordynację prac firmy - działu handlowego i zespołów instalatorskich. Zobacz wszystkie wpisy
Dlaczego warto?
  • bezpłatna konsultacja
  • markowe wykładziny
  • profesjonalny montaż
  • specjalistyczne akcesoria
  • doskonały serwis
Zespół Coniveo