Pułapka najwyższej klasy ścieralności. Wykładzina ma najwyższą klasę użytkową – tak nas poinformowano, ale czy na pewno?

19.12.2013
Autor: Jarosław Michalak Kategoria: Blog

„Wykładzina do biura, wykładzina do domu – jak ją najszybciej zidentyfikować? Podoba mi się następująca wykładzina ……. i chciałbym ją zaproponować swojemu klientowi. Nie jestem specjalistą od wykładzin. Czy mógłby mi Pan potwierdzić, że ta wykładzina w ogóle jest do biura?”

Często słyszę takie pytanie od zdezorientowanego architekta, któremu podoba się jakiś materiał. Uzyskał on informację, że wykładzina posiada maksymalną wytrzymałość potwierdzoną certyfikatem. I czasami się zdarza, że informacja jest jak najbardziej prawdziwa, tylko że niepełna. A dlaczego? Wykładzina posiada najwyższą klasę wytrzymałości. Musimy jednak wiedzieć, iż rozróżnia się:

  1. Klasę użytkową domową 21-23
  2. Klasę użytkową obiektową 31-33
     

Wykładzina do biura musi posiadać klasy użytkowe obiektowe!!! Wytrzymałość obiektowa i domowa to dwie różne sprawy. Nie da się ich porównać, ponieważ ocenia się w nich, co innego. Trzeba sprawdzić w dokumentacji technicznej, czy na pewno kontrahent informuje nas o odpowiednim parametrze. Często klasy użytkowe oznaczone są ikonkami, takimi jak poniżej. Oprócz różnicy w cyfrach, występuje różnica wizualna – klasa domowa oznaczona jest domkiem ze spadzistym dachem, klasa obiektowa – oznaczona jest prostokątnym bloczkiem. Np.:

   pik

Uzbrojeni w tę wiedzę, możemy śmiało wstępnie weryfikować jakość i przydatność wykładziny.

Jarosław Michalak

Jarosław Michalak

W Coniveo pracuję od 2003 roku. Obecnie jestem dyrektorem działu techniczno-handlowego. Na co dzień uważnie słucham naszych klientów i doradzam im najkorzystniejsze rozwiązania. Odpowiadam m.in. za koordynację prac firmy - działu handlowego i zespołów instalatorskich. Zobacz wszystkie wpisy
Dlaczego warto?
  • bezpłatna konsultacja
  • markowe wykładziny
  • profesjonalny montaż
  • specjalistyczne akcesoria
  • doskonały serwis
Zespół Coniveo