Jak czyścić tkany winyl?

18.12.2020
Autor: Agata Woźniak Kategoria: Blog

Tkane wykładziny winylowe są wyjątkowo ciekawym materiałem na podłogę. Z jednej strony zachowują się jak wykładzina PCW, czyli nie przepuszczają wody, a z drugiej strony mają wygląd dywanu. Z pewnością nadają wnętrzu elegancki i niepowtarzalny wygląd. Są niezwykle odporne na użytkowanie, ale czy łatwe w pielęgnacji?

Niektórzy mogą mieć obawy co do ich czyszczenia. Dlaczego? Gdyż w winyl tkany składa się z splątanych ze sobą nitek winylowych, w które mogą wnikać różne cząsteczki brudu. Otóż czyszczenie tkanego winylu będzie bardzo proste jeżeli zaopatrzymy się w odkurzacz ze szczotkami rotacyjnymi i ewentualnie odkurzacza do czyszczenia na sucho/mokro.

Tkany winyl musi być regularnie czyszczony, w zależności od zabrudzenia i częstotliwości ruchu.

W codziennej pielęgnacji najlepiej używać odkurzacza z pionowymi szczotkami rotacyjnymi. Na mokro najlepiej jest myć wilgotną, nie mokrą szmatką. Ewentualny nadmiar wody, czy cieczy najlepiej usunąć mikrofibrą. Należy uważać, aby nie dopuścić do wyschnięcia brudnej wody w strukturze materiału, gdyż może to powodować plamy.

W czyszczeniu okresowym nie wystarcza stosowanie tylko odkurzacza. W zależności od natężenia ruchu należy od czasu do czasu stosować profesjonalną maszynę do ekstrakcji wodą.

W przypadku wykładziny w rolce należy spłukać podłogę czystą wodą i wyssać ją za pomocą odkurzacza na sucho/mokro. W przypadku płytek należy zastosować specjalną maszynę, która nakłada niewielką ilość wody z dwoma przeciwbieżnymi pędzlami i wydobywa rozpuszczony brud w tym samym czasie.

W przypadku powstałych plan należy używać różnych detergentów przeznaczonych do usuwania zabrudzeń. Mokre plamy należy usuwać natychmiast. Do usuwania nadmiaru płynu i unikania rozprzestrzeniania się zaleca się użycia gąbki. Zaschnięte plamy należy zwilżyć rozpylając detergent wymieszany z wodą. Następnie spłukać plamę ciepłą wodą i ściągnąć nadmiar brudnej wody za pomocą odkurzacza do czyszczenia na mokro/sucho.

Wykładziny winylowe mogą być dezynfekowane za pomocą wybielacza, nie wpływa to negatywnie na włókno. Jednakże należy pamiętać, żeby nigdy nie używać rozpuszczalników, takich jak aceton, czy past, ponieważ może to trwale uszkodzić winyl

Poniżej dwa filmy przedstawiające czyszczenie tkanego winylu:

Agata Woźniak

Agata Woźniak

Do Coniveo dołączyłam w marcu 2014 r. Zajmuję się doradztwem handlowo-technicznym w zakresie doboru wykładzin podłogowych, szczególnie w obszarze obiektów użyteczności publicznej. W Coniveo odpowiedzialna jestem za wprowadzanie na rynek wykładzin kauczukowych i pozyskiwanie kontraktów. Zobacz wszystkie wpisy
Dlaczego warto?
  • bezpłatna konsultacja
  • markowe wykładziny
  • profesjonalny montaż
  • specjalistyczne akcesoria
  • doskonały serwis
Zespół Coniveo