Ocena wykonawstwa
Sprawdź, czy firma oferująca usługę instalacji wykładzin, ma własną ekipę instalatorów
Z naszego doświadczenia wynika, że własna ekipa instalatorów to sprawa kluczowa, która przesądza o jakości wykonanych robót. Dlaczego warto ufać firmom, które nie wynajmują ekip do pracy przy pojedynczych inwestycjach, ale zatrudniają na stałe własne ekipy? Dlatego, że stała doświadczona ekipa instalatorów to gwarancja terminowości i fachowości prac oraz gwarancja szybkiej i skutecznej realizacji reklamacji. Dla odróżnienia, wynajętych instalatorów trudniej sprawdzić. Być może prawdziwym fachowcem jest tylko ich szef, a poszczególni pracownicy dopiero się uczą? Trudniej wyegzekwować reklamacje. W chwili, gdy „wyjdzie" jakiś problem z wykładziną, ekipa instalatorów może być już niedostępna. A nawet jeśli uda się nakłonić podmiot firmujący realizację inwestycji do uwzględnienia reklamacji, może to ciągnąć się tygodniami.
Uważaj na instalację wykładziny PCW
Generalnie układaniem wykładzin podłogowych powinni się zajmować wyłącznie fachowcy o długoletnim doświadczeniu. Ale i to może nie gwarantuje sukcesu w każdym przypadku. Różne typy wykładzin charakteryzuje różny stopień trudności przy instalacji. Zdecydowanie najwięcej wyzwań stwarza wykładzina PCW. Wymaga ona idealnie równej nawierzchni, a więc jeśli podłoga jest nierówna, należy ją dokładnie wypoziomować. Przy wylewaniu masy samopoziomującej kluczową rolę odgrywa odpowiedni dobór środków gruntujących zależnie od jakości podłoża i wielu innych czynników. Źle dobrany grunt wywoła tzw. „odparzenia” wylewki od podłoża. Wystąpi to miejscowo, a w skrajnych przypadkach, nawet na całości powierzchni.
Przy układaniu wykładziny PCW niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Nie można popełnić błędu przy łączeniach, bo będą one widoczne i popsują efekt, a w skrajnym przypadku krawędzie na łączeniach zaczną się zadzierać, co grodzi potknięciem. Wykładzinę PCW „wywija się” na ściany, co także wymaga sprawności.
W efekcie nie każda ekipa podejmie się instalacji wykładzin PCW – praktycznie nie robią tego firmy remontowo-budowlane. A ci, którzy się podejmują, nierzadko robią to „na wyrost”, przeceniając swoje umiejętności. Dlatego przed zleceniem pracy warto poprosić o referencje, zdjęcia wykonanych prac lub jakiekolwiek inne dowody potwierdzające doświadczenie w układaniu wykładzin PCW.
Uwzględniaj „spady”
Czy jeśli chcesz pokryć wykładziną pomieszczenia o powierzchni 100 metrów kwadratowych, potrzebujesz 100 metrów kwadratowych wykładziny? Oczywiście, że nie. Potrzebujesz więcej, bo trzeba uwzględniać tak zwane spady, czyli skrawki wykładziny pozostające po montażu. Takich spadów powstaje zwykle 10-15%, a w skrajnych przypadkach ponad 20%. Zależy to od ilości łuków i skosów w pomieszczeniach, ilości kolorów wykładzin, komplikacji wzorów wycinanych w wykładzinie oraz od niekorzystnej relacji powierzchni do szerokości rolki. Im większe spady tym większe wydatki na materiał. Dlatego warto je minimalizować. Jak to robić?
Wymagaj obliczenia wielkości „spadów” na etapie planowania i kosztorysowania w oparciu o dokładne pomiary pomieszczeń. Solidna firma jest w stanie dokładnie to określić i zagwarantować. Podejrzany jest zarówno brak spadów, jak i oszacowanie ich na poziomie ponad 20%. Masz prawo dowiedzieć się w szczegółach, z czego wynikają takie a nie inne szacunki. Warto rozwiać wątpliwości.
Wilgotność powietrza ma znaczenie
Podczas instalacji wykładzin podłogowych trzeba brać pod uwagę różne czynniki, nawet tak „subtelne” jak wilgotność powietrza. Jeśli powietrze ma zbyt dużą wilgotność (bo na przykład budynek został zbudowany na podmokłym terenie), to masa wyrównująca podłoże będzie schnąć wolniej, co wydłuży czas instalacji. Trzeba wziąć pod uwagę i zaakceptować ten dodatkowy czas albo skrócić go, używając specjalnego sprzętu do osuszania pomieszczeń. Dowiedz się, czy Twój instalator ma taki sprzęt. Jeśli natomiast powietrze jest zbyt suche (na przykład w wyniku niewłaściwego ustawienia klimatyzacji), nowo położona wykładzina może się elektryzować. Bardzo doświadczony instalator nie tylko ułoży wykładzinę, ale także zmierzy wilgotność powietrza, ustali przyczyny ewentualnego elektryzowania się wykładziny i doradzi zmianę ustawień klimatyzacji.