Wykładziny wełniane – czym są, co je wyróżnia i czy warto je wybrać?

18.05.2023
Autor: CONIVEO Kategoria: Blog

Wełna jest zaliczana do włókien naturalnych, pozyskiwanych w wyniku strzyżenia zwierząt. Jej niezwykłe właściwości odkryte zostały już w czasach starożytności, kiedy to wełna stała się prawdziwą królową wśród materiałów włókienniczych. Dziś największą popularnością cieszą się dywany i wykładziny wełniane, które są szczególnie cenione ze względu na ich wytrzymałość, odporność na odkształcenia i antystatyczność. Czym jeszcze charakteryzują się wykładziny wełniane i kto powinien się zdecydować na ich zakup?

Wykładziny wełniane – co to?

Wykładziny wełniane to pokrycia podłogowe wykonane z włókien naturalnych, pozyskiwanych głównie z owiec, kóz i lam. Unikalne właściwości włókien wełnianych sprawiają, że wykładziny te są bardzo wytrzymałe, elastyczne i odporne na ścieranie. Z tego względu są one też nieco droższe w porównaniu do wykładzin z tworzyw syntetycznych.

Nie da się ukryć, że wykładziny wełniane zachwycają naturalnym pięknem. Włókna misternie przeplatające się podczas tkania tworzą niezwykły efekt odbicia, który może różnić się w zależności od miejsca, w którym umieścimy daną wykładzinę oraz rodzaju oświetlenia. Warto również dodać, że obecnie wełnę coraz częściej łączy się z jedwabiem lub bawełną. Powszechnym zabiegiem, zwłaszcza w przypadku wykładzin obiektowych, jest produkcja wykładzin wełnianych z domieszką poliamidu, w proporcjach 80% wełny i 20% poliamidu. W rezultacie otrzymujemy podłoże o wysokich parametrach użytkowych i klasie użytkowej 33 – najwyższej dla wykładzin dywanowych.

Wykładziny wełniane – czym się wyróżniają?

Wykładziny wełniane mocno wyróżniają się na tle innych wykładzin. Wynika to przede wszystkim z niezwykłych właściwości wełny, która jest trwała, efektywna energetycznie, odporna na nadmierne obciążenia i bardzo wygodna podczas użytkowania, czego niestety nie jesteśmy w stanie osiągnąć w przypadku materiałów syntetycznych. Co więcej, wykładziny wełniane zachwycają nasyconymi i żywymi kolorami, które nie blakną nawet pod wpływem intensywnego ich użytkowania (wełna bardzo dobrze pochłania promienie UV). Ważne jest jednak, by odpowiednio pielęgnować tego typu wykładziny, ponieważ zaniedbanie ich może spowodować zmechacenie lub zmatowienie materiału.

Wykładziny wełniane – dla kogo? Zalety

Wykładziny wełniane zaliczane są do produktów premium, po które sięgają najbardziej wymagający klienci. Ze względu na zawartą w ich włóknach lanolinę o niskim odczynie pH wykładziny te zapobiegają rozwojowi pleśni, grzybów i roztoczy. Co więcej, zobojętniają także jony dodatnie, w efekcie czego nie tylko poprawiają nasze samopoczucie, ale też są idealnym rozwiązaniem dla alergików, którzy zmagają się z alergią na roztocza, kurz oraz pyłki. Ponadto wełna jest bardzo dobrym izolatorem termicznym, w związku z czym na wybór wykładziny wełnianej powinny zdecydować się te osoby, które chcą ocieplić swoje pomieszczenie lub stworzyć dodatkową warstwę izolującą stopy od zimnej podłogi.

Pamiętajmy także, że wykładziny wełniane działają jak naturalny regulator poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Oznacza to, że mogą zarówno pochłaniać nadmiar wilgoci z powietrza, jak i uwalniać ją w sytuacji, gdy powietrze w danym wnętrzu jest zbyt suche. Jeżeli dodamy do tego miękką i puszystą fakturę, to okazuje się, że będą one znakomitym wyborem m.in. do sypialni i pokoi dziecięcych. Wykładziny wełniane bardzo dobrze tłumią dźwięki, dlatego też często wybiera się je do pomieszczeń o średnim i dużym natężeniu, takich jak np. hotele, obiekty biurowe czy też sale konferencyjne.

Na koniec warto podkreślić, że wykładziny wełniane są trudnopalne, antystatyczne i łatwe w utrzymaniu czystości, a przy tym można je stosować w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Wełna jest też materiałem biodegradowalnym, dlatego też gdy wykładzina ulegnie zużyciu, można ją poddać recyklingowi, bez wywierania niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne.

Jak wybierać wykładziny wełniane?

Chcąc mieć pewność, że wykładzina wełniana zapewni wszystkie wymienione wyżej cechy, warto upewnić się, że została ona wykonana z wysokiej jakości włókien. Parametr ten znajduje swoje odzwierciedlenie w wyższej cenie wykładziny, jednak jest to koszt, który musimy ponieść, jeżeli chcemy cieszyć się wszystkimi zaletami wykładziny wełnianej. Wśród czynników, które należy uwzględnić pod tym względem, wymienić należy:

  • długość włókien – im dłuższe włókna, tym mocniejsza i bardziej wytrzymała jest wykładzina;
  • kolor wełny – im jaśniejszą wełnę wybierzemy, tym czystszy i bardziej jednolity efekt uzyskamy na wykładzinie. Z drugiej strony należy uważać na to, by nie sięgać po wełnę poddawaną procesowi wybielania – chociaż rozjaśnia to jej kolor, to równocześnie niszczy także włókna;
  • proces produkcji – wełna wykorzystywana do produkcji wykładziny powinna być poddawana dwóm kluczowym procesom: tkania i skręcania. Tkanie (inaczej splot) wełny to parametr, który określa wytrzymałość włókien, natomiast ich odpowiedni skręt sprawia, że przędza nie będzie się strzępić i niszczyć.

Pielęgnacja i czyszczenie wykładzin wełnianych

By zachować wykładziny wełniane w idealnym stanie przez długi czas, należy pamiętać o systematycznym ich odkurzaniu, najlepiej odkurzaczem z elektroszczotką lub turboszczotką. Dzięki temu nie tylko usuniemy zabrudzenia zgromadzone na ich powierzchni, ale także zbierzemy włókna, które mogą wyjść z wykładziny w wyniku procesu linienia. Warto podkreślić, że jest to zupełnie normalne zjawisko, które nie ma wpływu na nadmierną utratę włosia wykładziny i ustępuje samoistnie po upływie pewnego okresu czasu po zakupie wykładziny. W miarę możliwości dobrze jest co jakiś czas wytrzepać wykładzinę, by usunąć zanieczyszczenia zgromadzone na podłodze.

Kolejną kwestią jest regularne czyszczenie wykładziny wełnianej. Najbezpieczniejszą metodą jest wypranie wykładziny wełnianej przy użyciu specjalnych środków, jednak bez późniejszego jej osuszania. Wykładzina powinna samodzielnie wyschnąć, tak, by nie utraciła swojego oryginalnego kształtu. Średnio raz w roku należy również przeprowadzić kompleksowe czyszczenie wykładziny wełnianej metodą ekstrakcyjną, co pozwoli na pozbycie się najtrudniejszych plam i zabrudzeń, które znajdują się bardzo głęboko w jej runie.

Wykładzina wełniana – opinie

Osoby, które zdecydowały się na zakup wykładziny wełnianej, bardzo cenią sobie fakt, że jest ona wytrzymała i miła  w dotyku. Co ważne, jest ona trudnopalna, w związku z czym można ją stosować m.in. w hotelach i restauracjach. W przeciwieństwie do wielu wykładzin syntetycznych dobrze pochłania i oddaje wilgoć, dzięki czemu tworzy optymalny mikroklimat w pomieszczeniu. Jednym z minusów, jakie można usłyszeć na temat wykładzin wełnianych, jest cena, która niestety nie należy do najniższych.

Wykładzina wełniana – cena

Zakup wykładziny wełnianej to wydatek rzędu 150-250 zł/m2 danego pokrycia podłogowego. Warto jednak zaznaczyć, że ceny wykładzin wełnianych mogą być różne, co zależy przede wszystkim od ich parametrów użytkowych, w tym m.in. długości włókien. Do tej kwoty należy doliczyć również koszt montażu wykładziny wełnianej, który, podobnie jak w przypadku innych wykładzin dywanowych, wynosi około 20-40 zł/m2.

Dlaczego warto?
  • bezpłatna konsultacja
  • markowe wykładziny
  • profesjonalny montaż
  • specjalistyczne akcesoria
  • doskonały serwis
Zespół Coniveo