Wrogowie wykładzin

11.09.2020
Autor: Marlena Korona Kategoria: Blog

Nie oszukujmy się – nie ma rzeczy niezniszczalnych. Wszystko można zniszczyć, pytanie tylko czym, jak i jak szybko. Pewne rzeczy wydają się oczywiste, lecz może nie dla każdego. Dlatego poniżej pozwoliłam sobie w jednym miejscu wypisać cichych, ale skutecznych w swym działaniu wrogów wykładzin.

 • Piasek – nie każdy wie, ale 80% zanieczyszczeń przynosimy sami na podeszwach obuwia. Małe ziarenka piasku są niesamowicie skutecznym „killerem” dla wykładzin twardych. Wydawać by się mogło – cóż może uczynić takie małe ziarenko, jedno czy dwa. Jak mówiła jedna z dawnych reklam „grosz do grosza i będzie kokosza”. Małe ziarenka piasku pracują na podłodze, poddawane są czynnikom mechanicznym. Dostają się pod dywany, pod meble, pod kółka krzeseł. Dociskają, przecierają, dokonują mikro uszkodzeń, które z biegiem czasu prowadzą do matowienia, a potem do zarysowania podłóg. Jak z tym walczyć? Z pewnością warto zainwestować w dobrze zbierającą zanieczyszczenia wycieraczkę. A także warto regularnie i często sprzątać. 
 • Kółka od krzeseł – wiele osób to bagatelizuje. Wydawać by się mogło, że to tylko mebel na którym siedzimy, nie jest niewiadomo jak ciężki – przecież to nie jest dębowa komoda zapchana po brzegi dokumentami sprzed kilkunastu lat. A jednak! Siedzimy na krzesłach, przesuwamy się, odjeżdżamy to raz do tyłu czy do przodu. Włókno wykładziny jest stale poddane naciskowi i to pod różnym kątem, przez co może ulec złamaniu, wygnieceniu, wytarciu. A jeśli jest to podłoga twarda i nie daj Bóg dostaną się ziarenka piasku pod koła… O zgrozo! Jak sobie radzić? Najlepiej zabezpieczyć jest podłogę matami ochronnymi pod krzesła. Dla podłóg twardych dedykowane są maty gładkie, zaś dla wykładzin dywanowych przeznaczone są maty z kolcami, które nie dopuszczają do przesuwania się maty po wykładzinie. Gdy jednak nie chcemy stosować mat pod krzesła, to podczas wyboru wykładziny, należy zwrócić czy ta posiada parametr odporności na meble na kółkach.

Istotne jest żeby nie pomylić piktogramów:

Krzesła na kółkach sporadyczne użytkowanie (domy prywatne) Krzesła na kółkach intensywne użytkowanie (obiekty komercyjne)
Krzesła na kółkach sporadyczne użytkowanie
(domy prywatne)
Krzesła na kółkach intensywne użytkowanie
(obiekty komercyjne)

 

 • Niepoprawne czyszczenie – tak, poprawna pielęgnacja ma ogromne znaczenie dla estetyki podłóg. Dlaczego? Wiele wykładzin charakteryzuje się swoimi cechami. Przykładowo – poniżej udało mi się skonwertować do gifa filmik z czyszczenia wykładziny w biurowcu w Belgii. Administracja zgłosiła reklamację wykładziny, ponieważ mimo regularnego sprzątania i czyszczenia, ta ciągle jest brudna. Niestety użytkownicy nie zastosowali się do zaleceń producenta i niewłaściwie czyścili wykładzinę, w wyniku czego mieli jeszcze gorsze plamy – zerknijcie niżej.

  Cleaning 2tec2

Innym przykładem jest używanie niewłaściwej chemii do czyszczenia wykładzin. O wyżartych przez odplamiacze plamach nie będę opowiadać. Ale nawiążę do słynnego produktu na S, a kończącego się na lux. Wiele osób chce sobie tym nabłyszczyć posadzki. Jakiś czas temu zgłosił się do nas klient, który kupił w markecie panele winylowe i używał właśnie tego produktu. A teraz mu się wszystko łuszczy i zrzuca skórę niczym wąż. No niestety – tak działa nieodpowiedni produkt. Dlatego bardzo ważnym jest przeczytać załączoną do produktu instrukcję i stosować się do zaleceń producenta!

 • Montaż niewłaściwych wykładzin w ciągach komunikacyjnych jest również ciężkim przewinieniem. Tak jak na offroad nikt nie pojedzie trabantem, bo się do tego nie nadaje, tak i w miejscu o dużym natężeniu ruchu nie powinno się kłaść wykładzin o niskich parametrach. Na pierwszy rzut oka wykładzina może wydawać się „mięsista”, gruba i zbita, ale gdy zajrzy się w jej „instrukcję obsługi” to jej parametry mogą wskazywać co innego. Dlatego bardzo ważnym jest dostosowanie odpowiednich parametrów wykładziny do miejsca jej użytkowania, tak by po kilku miesiącach użytkowania nie mieć wydreptanej ścieżki przez środek biura.
Marlena Korona

Marlena Korona

Do teamu Coniveo dołączyłam jesienią 2014 roku. Początkowo miałam okazję pracować na stanowisku w działach administracji i handlu. To stanowisko nauczyło mnie bardzo dobrej organizacji pracy oraz podzielności uwagi, jednocześnie dając mi niezbędną wiedzę oraz kwalifikacje, by stać się Specjalistą ds. Trade Marketingu. Zobacz wszystkie wpisy
Dlaczego warto?
 • bezpłatna konsultacja
 • markowe wykładziny
 • profesjonalny montaż
 • specjalistyczne akcesoria
 • doskonały serwis
Zespół Coniveo