W pigułce o włóknach wykładzin dywanowych - cz. 2 (sizal, trawa morska, wiskoza, tencel, smartstrand)

16.11.2021
Autor: Agata Woźniak Kategoria: Blog

W poprzednim wpisie opowiadałam o włóknach poliamidowych, polipropylenowych i wełnianych. Dziś chciałabym przedstawić dalsze rodzaje włókien.

Sizal jest bardzo twardym i wytrzymałym włóknem otrzymywanym ze specjalnego gatunku agawy. Nie elektryzuje się, zatem znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach, w których używa się komputerów, a także wszędzie tam, gdzie zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe. Wykładziny z sizalu spełniają surowe normy ekologiczne, stanowiąc projekt w stu procentach naturalny. Produkt ten może być stosowany nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale również w obiektach użyteczności publicznej (biura, hotele, restauracje). Może być stosowany w formie dywanu, bądź wykładziny.

Natomiast trawa morska to gładkie i delikatne włókno pochodzące z rośliny wodnej rosnącej w ujściach rzek. Podstawowym atutem przyciągającym klientów jest jej rękodzielniczy wygląd, naturalne kolory i ogromna wytrzymałość.

Te wykładziny podłogowe z sizalu i trawy morskiej są estetyczne, wygodne i doskonale dopasowują się do wnętrz, nadając im żywy i nowoczesny wygląd.

Wiskoza powstaje z celulozy pozyskiwanej z drzew w trakcie skomplikowanego procesu technologicznego. Stąd zaliczana jest do włókien naturalnych. Niemniej jednak, z uwagi na szereg procesów, które przechodzą włókna naturalne na drodze do osiągnięcia statusu włókien wiskozowych, zaliczana jest ona także do włókien sztucznych. Ten lekki i delikatny rodzaj włókna charakteryzuje się efektownym połyskiem, stąd bardzo często nazywany jest sztucznym jedwabiem. Podczas użytkowania runo z wiskozy układa się w różnych kierunkach, a padające na nie światło stwarza wrażenie jaśniejszych i ciemniejszych odcieni.

Włókno wiskozowe jest bardzo delikatne w pielęgnacji: najmniejsza ilość wody doprowadzi do sklejenia się runa i jego nieodwracalnego uszkodzenia. Dlatego czyszczenie powinno przebiegać wyłącznie na sucho.

Bardziej wytrzymałą odmianą włókna wiskozowego jest Tencel. Tencel jest to innowacyjne włókno nowej generacji produkowanez celulozy drzewnej oraz imitujące jedwab. To niesamowite włókno jest delikatne jak jedwab, ale wytrzymałe jak poliester. Jego włókna mają wyjątkowo gładką powierzchnię i niską sztywność włókien. Tencel ma również bardzo dobre właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Doskonale zastępuje produkty z jedwabiu zachowując jego naturalne właściwości jak elegancki połysk oraz wrażenie aksamitnego dotyku w kontakcie ze skórą.

Tencel jest surowcem bardzo ekologicznym m.in. ze względu na zastosowanie podczas produkcji tylko organicznych substancji oraz stosunkowo niskie zużycie wody. Jest również w 100% biodegradowalny.

SmartStrand® to jedyna wykładzina, która dzięki unikalnej konstrukcji włókna Triexta® posiada trwałą i niezmienną odporność na plamy w trakcie całego cyklu życia produktu.

Główną zaletą tego włókna jest to, że nie ulega trwałym zabrudzeniom. Plamoodporna bariera Nanoloc™ chroniąca przed rozlanymi płynami i brudem, która się nie wyciera, ani nie zmywa, umożliwiając ich łatwe usunięcie. Poza tym nie wchłania wilgoci, eliminując powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

Włókna SmartStrand oferują wyjątkową trwałość oraz luksusową miękkość.

Doskonale nadaje się do biura, sali konferencyjnej, hotelu, czy domu np. do sypialni lub salonu.

 

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji - zapraszam do kontaktu.

Agata Woźniak

Agata Woźniak

Do Coniveo dołączyłam w marcu 2014 r. Zajmuję się doradztwem handlowo-technicznym w zakresie doboru wykładzin podłogowych, szczególnie w obszarze obiektów użyteczności publicznej. W Coniveo odpowiedzialna jestem za wprowadzanie na rynek wykładzin kauczukowych i pozyskiwanie kontraktów. Zobacz wszystkie wpisy
Dlaczego warto?
  • bezpłatna konsultacja
  • markowe wykładziny
  • profesjonalny montaż
  • specjalistyczne akcesoria
  • doskonały serwis
Zespół Coniveo