W pigułce o włóknach wykładzin dywanowych - cz. 1 (polipropylen, poliamid, wełna)

08.11.2021
Autor: Agata Woźniak Kategoria: Blog

W wykładzinach dywanowych występują różnego rodzaju włókna, które mogą być wykonane z surowców naturalnych lub syntetycznych. Włókna naturalne wykonuje się najczęściej z wełny, wiskozy, sizalu, natomiast syntetyczne z poliamidu i polipropylenu. Występują jeszcze wykładziny SmartStrand® o innowacyjnym włóknie Triexta®, które składa się w 37% z naturalnej skrobi kukurydzianej. Włókna te posiadają różną charakterystykę, dlatego też mają różne zastosowanie.

Najbardziej rozpowszechnionym włóknem w zastosowaniach komercyjnych jest poliamid. Występują różne rodzaje poliamidu, jak: Poliamid 6, Poliamid 6.6. Włókna te posiadają bardzo dużą wytrzymałość na ścieranie, są odporne na zaplamienie oraz zabrudzenia, są odporne na działanie grzybów, bakterii. Poliamid nie gniecie się i nie wyciera, jego włókna gwarantują sprężystość, tzn. po zgnieceniu powracają do swojego pierwotnego wglądu.  Włókno to nadaje się do nadruku, co daje olbrzymie możliwości wzornicze. Poliamid stosowany jest głównie w wykładzinach obiektowych, które stosuje się na rynku kontraktowym. Są to zarówno wykładziny hotelowe jak i wykładziny biurowe.

Polipropylen jest bardzo kruchy i włókno szybko się łamie, po ugnieceniu nie powraca do swojego pierwotnego kształtu. Powoduje to szybkie wycieranie się szlaków komunikacyjnych. Zaletą jest to, że nie pochłania wody, jest odporny na chemikalia, dlatego też świetnie nadaje się do wycieraczek. Wykładziny wykonane z tego półproduktu są jednymi z tańszych na rynku. Wykładziny z tym włóknem mają zastosowanie na ogół w rynku mieszkaniowym ze względu na szybkie zużywanie się. Zdarzają się też wykładziny pół kontraktowe.

Wełna to włókno naturalne pochodzące głównie z owiec, kóz, lam. Do głównych zalet wełny należą: doskonała sprężystość, odporność na zabrudzenia i łatwość w utrzymaniu czystości, trudnopalność, doskonała trwałość wzorów i kolorów. Wełna jest naturalnie odporna na zaplamienie oraz ścieranie - tylko wełna posiada zdolność do samoregeneracji, co znacznie wydłuża okres użytkowania w porównaniu z produktem z włókna syntetycznego.  Wykładziny wełniane są również doskonałym izolatorem ciepła, zapewniając izolację akustyczną i termiczną. Unikatową właściwością wełnianych dywanów jest wpływ na mikroklimat – pochłaniają one wilgoć z otoczenia i oddają ją, gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Naturalna zawartość wilgoci w wełnie (do 30%) daje wykładzinom dobre właściwości antyelektrostatyczne. Cecha ta, w połączeniu z gładkością włókien utrudnia zabrudzenie wełny.

Wykładziny wełniane, które mają zastosowanie w inwestycjach obiektowych, występują najczęściej z domieszką poliamidu w proporcjach 80%wełny i 20% poliamidu. Taka mieszanka pozawala wykładzinie uzyskać najlepsze parametry użytkowe i klasę użytkową 33, która jest najwyższą klasą dla wykładzin dywanowych.
Wełna stosowana jest w produktach luksusowych takich jak dywany oraz wykładziny hotelowe. Runo takiej wykładziny łączy w sobie naturalny wygląd, miękkość i ciepło wełny z trwałością poliamidu.

 

Niebawem ciąg dalszy...

Agata Woźniak

Agata Woźniak

Do Coniveo dołączyłam w marcu 2014 r. Zajmuję się doradztwem handlowo-technicznym w zakresie doboru wykładzin podłogowych, szczególnie w obszarze obiektów użyteczności publicznej. W Coniveo odpowiedzialna jestem za wprowadzanie na rynek wykładzin kauczukowych i pozyskiwanie kontraktów. Zobacz wszystkie wpisy
Dlaczego warto?
  • bezpłatna konsultacja
  • markowe wykładziny
  • profesjonalny montaż
  • specjalistyczne akcesoria
  • doskonały serwis
Zespół Coniveo