Podłogi techniczne – czy sprawdzą się tylko płytki dywanowe?
Podłogi techniczne są obecnie standardowym wyposażeniem nowoczesnych biurowców. Ich zastosowanie pozwala na uzyskanie przestrzeni podpodłogowej, w której umiejscowione są różnego rodzaju instalacje: okablowanie, media lub systemy wentylacyjne. To sprytne rozwiązanie zapewnia łatwy i szybki dostęp w czasie przeglądów lub jakichkolwiek awarii. W podłodze podniesionej montowane są puszki podłogowe tak zwane floorboxy, w których mocuje się różnego rodzaju gniazda zasilające lub sieciowe. Służą one do podłączenia stanowisk pracy do sieci teleinformatycznej w różnych miejscach w biurze.
Do podłogi technicznej dobierane są pozostałe elementy wyposażenia pomieszczeń: ścianki działowe, oświetlenie, odpowiednie meble, a także pokrycie podłogowe. Nie można tak po prostu rozwinąć wykładziny z rolki albo nieopatrznie wylać wylewki wyrównującej. Więcej będzie z tego powodu problemów niż korzyści, a nie o to chodzi. Warto zatem upewnić się, z jakim rodzajem podłogi mamy do czynienia w naszym lokalu i dostosować do niego wykładzinę. W przypadku podłogi technicznej konieczny jest dostęp do ukrytych pod spodem instalacji i to na całej powierzchni , dlatego wybór właściwej wykładziny musi uwzględniać ten wymóg.
Dotychczas najpopularniejszym produktem stosowanym na podłogi podnoszone były płytki dywanowe. To nadal bardzo popularne rozwiązanie, jednak nie jedyne. Relatywnie nowym materiałem na rynku okryć podłogowych są panele winylowe (LVT): produkt heterogeniczny o bardzo wysokich parametrach, niezwykle łatwy w utrzymaniu czystości oraz w nowoczesnym pięknym wzornictwie.
W przypadku powierzchni z podłogą podnoszoną najlepiej sprawdzą się płytki winylowe typu looselay, które w większości przypadków nie wymagają klejenia. Panele te posiadają antypoślizgowy spód, zapewniający trwałą przyczepność do podłoża. Łatwo je zdemontować, a w razie konieczności wymiany jednej płytki jest to łatwe, szybkie i niekosztowne. Na większych powierzchniach warto jednak zastosować odpowiedni produkt klejący – taki do nietrwałego montażu płytek LVT. Zapobiega on przesuwaniu się paneli winylowych po podłożu pod obciążeniem stałym i ruchomym. Działa jak rzep umożliwiając demontaż paneli, w razie konieczności dotarcia do ukrytej w podłodze instalacji, w celu jej naprawy, bądź rekonfiguracji stanowisk pracowniczych.
Panele LVT cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na ekstremalne natężenie ruchu i dobrze sprawdzają się we wnętrzach komercyjnych, gdzie muszą być spełnione najwyższe wymogi techniczne. Mogą zatem śmiało konkurować z płytkami dywanowymi i umożliwiać dostęp do przestrzeni podpodłogowej w dowolnym momencie. A ich naturalny wygląd, odzwierciedlający drewno bądź kamień, może dopełnić efekt niepowtarzalnej aranżacji w każdym wnętrzu biurowym.