Podłoga to podstawa,ale którą deskę wybrać? Deska lita czy warstwowa ?

06.09.2021
Autor: Kategoria: Blog

Wielokrotnie w naszej branży spotykam się z pytaniem od naszych klientów: Deska lita czy warstwowa ?

Deska warstwowa lub parkiet – to gotowa podłoga, która może być wykończona lakierem lub woskiem twardym olejnym o konstrukcji dwuwarstwowej lub wielowarstwowej. Wierzchnia warstwa drewna szlachetnego (zazwyczaj dębu, jesionu lub drewna egzotycznego ) ma grubość ok. 3,6 mm lub ok. 6 mm. Część spodnia zwana płytą nośną lub płytą stabilizującą ułatwia montaż oraz zwiększa odporność na odkształcenia. Wykonana jest z drewna liściastego. Zazwyczaj do konstrukcji płyty nośnej używa się zamiennie lameli z drewna liściastego lub sklejki brzozowej impregnowanej – wilgocioodpornej. Płyta nośna klejona jest „krzyżowo” – prostopadle do warstwy wierzchniej. „Krzyżowy” układ płyty nośnej ma na celu ustabilizowanie pracy elementu ( rozsychania się deski lub parkietu ) – oznacza to że po zastosowaniu przez producenta obróbki cieplej podczas suszenia drewna i naklejeniu warstwy wierzchniej na płytę nośną, uzyskujemy materiał który możemy zamontować nawet na ogrzewaniu podłogowym wodnym (bez utraty gwarancji na materiał) i z dobrą przewodnością cieplną! Deska warstwowa pokryta jest warstwami lakieru lub olejowosku - ilość tych warstw określa producent.

Deska warstwowa to materiał nie tracący nic na swojej użyteczności, a wręcz zyskujący na fabrycznym wykończeniu i krótszym czasie montażu. Deski warstwowe są gotowe do użytku już po 48h od momentu przyklejenia.

Deski i parkiety lite mogą występować w dwóch formach, jako materiał surowy do cykliny (szlifu warstwy wierzchniej) i wykończenia lub i tu głównie w przypadku desek, występują jako deski gotowe lakierowane lub olejowoskowane.

Wybierając pierwszy wariant desek litych należy uzbroić się w czas i pieniądze. Podłogi surowe są niestety bardziej czasochłonne w i droższe w montażu. Od momentu przyklejenia do momentu szczęśliwej eksploatacji może upłynąć nawet od 2 do 3 tygodni – wszystko to przez czasochłonny proces cykliny, wypełniania szczelin i lakierowania lub olejowania materiału. Tu wkraczają na ratunek materiały lite wykończone fabrycznie (lakier lub olej) faktycznie skracany jest czas montażu tak jak przy podłogach warstwowych, ale... Niestety zawsze jest jakieś ale: materiał lity (monolit) pracuje całą swoją powierzchnią i mimo nacięć rozprężnych znajdujących się na płycie nośnej mających na celu ustabilizować jego pracę, oznacza to że deski i parkiety lite narażone są bardziej na rozsychanie, pękanie i "łódkowanie".
A deski szersze niż 14 cm powinno się kleić dodatkowo do maty rozprężnej. Zwiększa to koszt montażu o dodatkowy koszt maty i kleju na całą powierzchnię montażu oraz dodatkowy koszt robocizny.

W przypadku materiału litego częściej należy też pamiętać o zapewnieniu stałej wilgotności w pomieszczeniach  w których on się znajduje. Z reguły wilgotność zalecana przez producentów wynosi od 45 do 65% . Jest to niezbędne do utrzymania wymarzonej podłogi w należytej formie czyli musicie się Państwo uzbroić w nawilżacze powietrza.

Należy pamiętać jeszcze o jednym – w zasadzie materiał lity nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe temperatura to ich wróg a i sam materiał jest termoizolatorem. Po przyklejeniu do wylewki nie zobaczycie Państwo różnicy miedzy materiałem litym i warstwowym koszt chemii i przygotowania wylewki też jest taki sam, a gdyby zaszła taka potrzeba oba te materiały można będzie cyklinować .

Moim skromnym zdaniem, wnioski nasuwają się same.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.

 

Dlaczego warto?
  • bezpłatna konsultacja
  • markowe wykładziny
  • profesjonalny montaż
  • specjalistyczne akcesoria
  • doskonały serwis
Zespół Coniveo