Długie życie wykładziny w biurze cz. 1/3

17.07.2012
Autor: Piotr Żemajtis Kategoria: Blog

Jak sprawić, żeby wykładzina służyła nam długo i do tego w estetyczny sposób … żeby po prostu się jej nie wstydzić. Na początku trzeba przyznać jedno, wykładziny w firmach i instytucjach są po prostu dyskryminowane względem wykładzin w domach. W przeciętnej firmie pierze się je raz na rok, chodzi po niej nierzadko w ostrym obuwiu, i do tego jeszcze wnosi się z zewnątrz sporo brudu, który również niszczy naszą podłogę. Widać więc wyraźnie, że taka wykładzina wymaga po prostu więcej troski.

Jak i kiedy prać wykładzinę.

Wykładziny dywanowe występują w kilku podstawowych rodzajach: wykładziny pętelkowe, welurowe lub igłowane, a dodatkowo mogą być produkowane w formie płytek dywanowych 50x50cm lub z rolki.

Każdy rodzaj wykładziny oraz każdy producent ma swoją wizję czyszczenia wykładzin i ich pielęgnacji. Często wskazówki czyszczenia i ich przestrzeganie są kryterium rozpatrywania reklamacji związanych z wykładziną.

Rozróżniamy dwa podstawowe sposoby czyszczenia wykładzin:

- na mokro – tzw. metody ekstrakcyjne, szamponowanie

- na sucho – tzw. metody suchej piany, kapsułkowanie czy bonnetowanie

Każda z tych metod ma swoje zalety i wady.

Metody na mokro, nazywane również dogłębnymi są bardziej efektywne, jeżeli chodzi o dokładne czyszczenie wykładzin, ale pomieszczenie należy wyłączyć z użytku, na co najmniej kilka godzin. Środek piorący jest nanoszony na powierzchnię wykładziny, rozpuszcza i wiążę brud a następnie jest odsysany za pomocą ekstraktora. Jest to metoda nieco droższa niż metody suche.

Metody na sucho pozwalają na sprawniejsze wykonanie czyszczenia, gdyż wykładzinę można od razu użytkować. Czyszczenie odbywa się przez naniesienie środka czyszczącego i wcieraniem go maszyną tarczową w runo wykładziny. Środek krystalizuje się i wiąże brud, który w ostatniej fazie należy tylko odkurzyć. Ten sposób czyszczenia jest bardziej ekonomiczny, ale bardziej inwazyjna, więc łatwo jest uszkodzić wykładzinę.

Czyszczenie wykładzin jest konieczne, jeżeli chcemy zachować piękny wygląd naszego biura, oraz wydłużyć czas jej użytkowania. Pamiętajmy, że to brud, który gromadzi się na wykładzinie jest jej największym wrogiem, a jeżeli mamy wątpliwości, co do sposobu wykonania czyszczenia możemy skorzystać z doświadczenia firm, które się tym zajmują.

Piotr Żemajtis

Piotr Żemajtis

Zobacz wszystkie wpisy
Dlaczego warto?
  • bezpłatna konsultacja
  • markowe wykładziny
  • profesjonalny montaż
  • specjalistyczne akcesoria
  • doskonały serwis
Zespół Coniveo